Porady ślubne, czyli o czym pamiętać przed ślubem?

Postanowiłam stworzyć taki dział, ponieważ jest wiele rzeczy jakie zawsze przekazuję Młodym Parom podczas rozmowy przy podpisywaniu umowy. Niektóre przezorne Panie Młode zapisują sobie moje ewentualne uwagi, ponieważ wydają się one być istotne dla ogólnego przebiegu całej uroczystości. Czasem te drobnostki mają znaczenie przy późniejszym oglądaniu zdjęć. Zatem najrozsądniejszym z mojej strony byłoby te wszystkie sugestie spisać w jednym miejscu umożliwiając innym Młodym Parom przemyślenie niektórych rzeczy.
Postaram się spisać to w punktach z opisem jak najbardziej oszczędnym. Nie będę zachowywać chronologii, ponieważ pewnie będę w tym dziale dopisywać nowe, pojawiające się rady.

1. Czas na przygotowania

Jeśli umawiacie się z fotografem na wykonanie zdjęć z przygotowań to fajnie byłoby, gdybyście nie byli już gotowi i ubrani na przyjazd fotografa.  Na zdjęciach z przygotowań zależy nam, aby fotograf uchwycił wszystkie najważniejsze momenty, jakich być może nie zauważymy w tym dniu, bo towarzyszy nam napięcie, pośpiech czy nawet stres. Mam tutaj na myśli takie momenty jak np. wykonywanie makijażu, fryzury, zapinanie sukni, zakładanie butów, zawiązywanie krawata, czy może portret wzruszonej matki, której jedyna córka za parę godzin będzie już mężatką… Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest poczekać na fotografa zanim zaczniecie się ubierać, wygospodarować trochę więcej czasu na takie zdjęcia. Pozwolić, aby fotograf zrobił zdjęcie sukni, która jeszcze wisi na wieszaku. Fotograf nie będzie przecież fotografował wszystkich momentów podczas ubierania 😉

2. Ład i porządek

Zdaję sobie z tego sprawę, jaki pośpiech i chaos towarzyszy temu dniu, jednakże warto zadbać, aby podczas takich zdjęć w domu panował ogólny ład i porządek, mam tutaj na myśli pochowanie jakichś pudeł, ciuchów, pościeleniu łóżek, o których istnieniu pomyślimy dopiero podczas oglądania zdjęć… Fotograf może niezbyt estetyczne tło "rozmyć" wykonując ujęcia detali, ale nie wszystko w ten sposób da się ukryć. Warto o tym pomyśleć 😉

3. Odpowiedni pokój

Zdarza się, iż do domu Panny Młodej przyjeżdża dość liczna liczba gości, aby wraz z narzeczonymi pojechać do kościoła, zatem warto byłoby na cel błogosławieństwa pomyśleć o większym pokoju. Często ludzi jest tak dużo, że nie sposób wykonać zdjęcia, gości przecież nie wypada wyprosić z pokoju podczas błogosławieństwa.

4. Talerzyk

Na stole zazwyczaj stoi krzyż, talerzyk z wodą święconą i kropidło. Może warto pomyśleć, aby talerzyk był jednym z najładniejszych z zastawy bo z pewnością fotograf zrobi ujęcie tych przedmiotów?

5. Dowody osobiste Świadków

Proszę pamiętać, że Świadkowie powinni mieć ze sobą dowody osobiste, dzięki czemu unikniecie nerwowej atmosfery szybkiego ich dostarczenia na czas ceremonii 😉

6. Świadkowie

Warto wiedzieć, iż Świadkowie mogą być tej samej płci, nie musimy wybierać kobiety i mężczyzny, ponieważ Świadkami mogą być dwie kobiety lub dwaj mężczyźni, oczywiście którzy ukończyli 18 lat.

7. Wolniej do ołtarza

Jeśli już goście są w kościele i podchodzicie do ołtarza, nie spieszcie się tak bardzo. Lepiej będzie fotografowi odnaleźć się w sytuacji jeśli będziecie zmierzać wolniejszym krokiem do ołtarza, kiedy będzie towarzyszyć melodia przygotowana przez chór, czy organistę. Będziecie mieli więcej ujęć, tylko nie spieszcie się za bardzo. Jak również, jeśli podejdzie do Was ksiądz, aby zaprowadzić Was pod ołtarz, nie podążajcie bezpośrednio za nim, ale ze 4 metry dalej, wówczas pozwolicie fotografowi wykonać Wam zdjęcia i w każdym kadrze nie będziecie razem z księdzem.

8. Rozstawienie krzeseł dla Świadków

Wszystko zależy od możliwości kościoła, jeśli jest on przestronny rozstawcie krzesła Świadków za Waszymi, ale po bokach, aby nie stały bezpośrednio za Waszymi. Sprawi to, że podczas wykonywania Wam portretów fotograf nie będzie musiał gimnastykować się, aby nie było w kadrze głowy któregoś ze Świadków.

Sposób ustawienia krzeseł:

 

9. Miejsca dla  rodziców

Ważna sprawa, którą zawsze podkreślam. Poproście rodziców, aby siedzieli w pierwszych ławkach zaraz za Wami. Jeśli nie zapraszacie fotografa do domu, aby wykonywał zdjęcia podczas przygotowań, wówczas nie będzie on wiedział gdzie oni są i jak wyglądają. Nie wszyscy rodzice siadają na pierwszych ławkach, dlatego warto o to zadbać wcześniej.

10. Bez pustych miejsc

Poproście wcześniej kogoś z rodziny czy Świadka, by zadbali o to, aby goście nie zostawiali pustych ławek w pierwszych rzędach. Dziwnym trafem goście zajmują zazwyczaj pierwsze miejsca od tyłu a nie te z przodu. Efekt jest wtedy taki, że zaraz za pierwszą ławką, na której zazwyczaj siedzą rodzice, jest pusta luka, kilka pustych rzędów co na fotografiach nie wygląda zbyt optymistycznie. Wygląda to tak, jakby gości nie było, albo było ich bardzo malutko.

11. Pozostali fotografowie czy kamerzyści

To jest temat dość kontrowersyjny dla każdego fotografa – fotograf z rodziny. Jeśli zdecydowaliście się na fotografa profesjonalistę wówczas nie organizujcie dodatkowych fotografów, w postaci zapalonego fotografa wujka amatora, który potrafi zepsuć nie jedno fajne ujęcie. Profesjonalny fotograf i kamerzysta wiedzą jak ze sobą współpracować, aby nie wchodzić sobie w kadr i nie przeszkadzać drugiemu w pracy, natomiast człowiek, który robi zdjęcia na imprezach w domu często nie zdaje sobie sprawy jak bardzo może przeszkadzać. Jeśli płacicie pieniądze za usługę wykonania zdjęć czy filmu to zdajcie się na tę osobę, bo chyba lepiej jest mieć dobre zdjęcia i zarejestrowanie najważniejszych chwil niż zaspokojenie potrzeb fotograficznych zaproszonego gościa. Nawet najlepszy fotograf nie zrobi dobrego ujęcia, jeśli między Wami a nim pojawi się osoba trzecia…

12. Obrączkowanie bez wiązanki

Ważna kwestia, jeśli dochodzi do momentu zakładania obrączek, wówczas najlepiej byłoby, aby Panna Młoda zostawiła wiązankę na krześle, tudzież na chwilę oddała do potrzymania Świadkowej. W momencie zakładania obrączek ten piękny bukiet nie będzie do niczego potrzebny a może na tyle absorbować, że Pani Młoda niechcący może zasłonić nim cały proces zakładania Narzeczonemu obrączki.

13. Przysięga z twarzami zwróconymi ku sobie

Jeśli wypowiadacie słowa przysięgi to bądźcie zwróceni twarzami do siebie, stojąc naprzeciw siebie a bokiem do gości. Nie składacie przecież przysięgi księdzu, tylko sobie 😉 Zmartwieniem księdza czy ministranta będzie to, aby mikrofon był tuż przy Was, dlatego powiedzcie to z oczyma zwróconymi ku sobie i pozwólcie gościom napawać się tym widokiem…

14. Nakładanie obrączki

Każdy fotograf będzie Wam wdzięczny, jeśli wydłużycie czas nakładania obrączki, ponieważ to pozwoli na wykonanie wystarczającej ilości ujęć. Tutaj pośpiech nie jest wskazany. Taką próbę możecie wykonać wcześniej w domu.

15. Sposób nakładania obrączki

Mała rzecz, a jaka istotna. Zróbcie sobie wcześniej próbę nakładania obrączek, bo zdarza się, że obejmujemy ją wszystkimi palcami, jednocześnie zakrywając całą obrączkę i wtedy wykonanie zbliżenia nie jest możliwe, gdyż obrączka po prostu nie jest widoczna. Najlepiej nakładać ją dwoma palcami (kciukiem i wskazującym) co uwidoczni obrączkę i nie spowoduje rozczarowania z powodu braku takiego ujęcia.

16. Trzymajcie się za ręce

Bardzo ładnie to wygląda, jeśli Państwo Młodzi trzymają się czasem, podczas trwania ceremonii, za ręce. Dwa czy trzy takie ujęcia miło posiadać w swoim albumie.

17. Wychodzenie z kościoła

Po zakończonej ceremonii zaślubin nie spieszcie się z wychodzeniem z kościoła. Poczekajcie, aż goście wyjdą pierwsi, ustawią się przed kościołem, przygotują drobniaki lub ryż, a Wy w tym czasie możecie pomodlić się. Fotograf nie będzie musiał za Wami gonić i pozwoli mu to na szybkie zarejestrowanie jednej z najbardziej efektownych chwil tego dnia. Każdy z gości będzie miał możliwość sypnąć co nie co i zobaczyć ten efekt. Jeśli wyjdziecie za szybko, część gości będzie na Was już sypać ryż, druga część gości nie zobaczy tego bo nie zdąży wyjść, a być może i fotograf nie zdąży przecisnąć się przez wychodzący tłum i będzie po magicznej chwili ;(

18. Zdjęcie grupowe

Jeśli planujecie wykonać zdjęcie grupowe przed kościołem, warto poprosić Świadka, aby wcześniej poinformował gości by nie rozjeżdżali się tak szybko. Zwłaszcza jeśli chodzi o tych gości, których nie zaprosiliście na uroczystość weselną. Można także poprosić o to księdza, aby na zakończenie po błogosławieństwie poinformował wszystkich o planowanym grupowym zdjęciu.

19. Suknia na plener

Zazwyczaj sesje plenerowe planowane są kilka dni po ślubie, dlatego nie warto oddawać do pralni sukni ślubnej. Można delikatnie dół przeprać w wannie, ale na prawdę nie ma sensu robić tego na tip top. Na zdjęciach nie będzie to widoczne, a zaoszczędzi pieniędzy, ponieważ po sesji plenerowej na pewno ta sukienka znowu będzie brudna 😉

20. Plener w innym dniu

Jak wspomniałam w poprzednim punkcie, plener ślubny najlepiej zaplanować kilka dni później niż w dniu ślubu. Zdecydowanie odradzam wykonywanie zdjęć przed ślubem, ponieważ wyjście na świeżo skoszoną trawę czy nawet na ulicę może zaowocować wybrudzeniem sukni, a nie najładniej wyglądałaby Pani Młoda z zielonym brzegiem sukni 😉 Jeśli zdecydujecie się na zdjęcia w dniu ślubu, weźcie pod uwagę ograniczone możliwości czasowe, dość szybko zapada zmrok i trudno wykonać na spokojnie wiele ciekawych ujęć, mając też na uwadze fakt, iż goście czekają na sali bez Waszej opieki 😉 Najlepszym rozwiązaniem są zdjęcia kilka dni po. Będziecie wtedy bardziej zrelaksowani, nikt Was nie będzie poganiać i fotograf na spokojnie wykona najlepsze ujęcia, jak również te najbardziej ekstramalne.


Przypominam, iż tekst napisany powyżej jest tekstem mojego autorstwa i bez mojej zgody nie pozwalam na jego rozpowszechnianie, kopiowanie ani jego publikowanie.